Oszczędzanie za pomocą produktów oszczędnościowych

      Czy warto oszczędzać? Mamy nadzieję, iż dla większości z Was to pytanie retoryczne. Bo oszczędzać nie tylko warto, ale wręcz trzeba. Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa i wolności. I są jednym z kluczowych składników stabilizacji finansowej.

      Pierwszym krokiem jest poszukiwanie przestrzeni do oszczędzania. Może nią być ograniczenie wydatków, cięcie kosztów bądź też zmiana naszych nawyków zakupowych. A może najlepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie dochodów? Każdy musi poszukać swojej własnej drogi. Kolejnym, niemniej ważnym etapem jest wybór formy oszczędzania.

      Jedną z najprostszych form deponowania pieniędzy jest depozyt bankowy. Można go realizować poprzez konto oszczędnościowe lub lokatę. Jesteśmy zdania, iż każdy z nas powinien mieć tzw. poduszkę finansową. To fundusz awaryjny przewidziany na nieoczekiwane zdarzenia (ciężka choroba czy utrata pracy). Dobrze byłby gdyby jego wartość  odpowiadała co najmniej 3-miesięcznym wydatkom gospodarstwa domowego. W ten sposób można szybko załatać ewentualną dziurę budżetową. Do przechowywania tego typu oszczędności doskonale nadają się wyżej wymienione produkty bankowe. Wówczas pieniądze są stosunkowo łatwo dostępne, a jednocześnie przynoszą nam jakieś zyski. Aby te zyski były większe to należy korzystać z promocyjnych ofert banków. Zwykle są one na nowe środki, ale przy posiadaniu kilku kont (a przy okazji zarobieniu na ich założeniu) nietrudne jest nimi „żonglowanie” i wybór najlepszego dla nas depozytu w danym momencie. Zresztą te produkty dobrze nadają się do wykorzystania również przy większych kwotach niż wspomniany fundusz awaryjny. Trzeba tylko pamiętać o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którego limit wynosi 100.000 euro (suma gwarancji depozytów w przypadku niewypłacalności banku).

      Dla osób, których horyzont jest nieco większy idealnym rozwiązaniem są produkty emerytalne. Mamy tutaj szereg instrumentów takich jak IKE, IKZE, PPK czy wkrótce dostępne OIPE. Wszystkie te produktu charakteryzują się ulgami podatkowymi, jednak ich mechanizm jest różny. Warto się nimi bliżej zainteresować i korzystać choćby z jednego z tych narzędzi. Na przykład oszczędnościowe IKE i IKZE oferowane przez niektóre banki (m.in. ING i Millennium) da nam zwolnienie z zysków kapitałowych, co przełoży się na wyższe odsetki. Niemniej jesteśmy zdania, iż lepiej te instrumenty wykorzystać przy inwestycjach w akcje lub obligacje (więcej o tym w dziale o inwestowaniu).

      Najgorszym rozwiązaniem jest trzymanie swoich nadwyżek finansowych na nie oprocentowanym rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym (czyli zwykłym koncie osobistym) bądź w przysłowiowej „skarpecie”. Wówczas nie generują one dla nas żadnych zysków, a ich wartość cały czas spada ze względu na czynnik inflacyjny.

      Na stronie sprytnyzarobek.pl będą pojawić się najatrakcyjniejsze oferty związane z oszczędzaniem. Warto z nich korzystać, gdyż oszczędzanie to najprostsza forma zarabiania.